align=bottom
سفیر ایران در تاجیکستان در نشست کمیسیون تجارت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مشهد گفت: نمایشگاه اختصاصی کالاهای ایرانی با محوریت خراسان رضوی دسامبر امسال از تاریخ 30 آذر تا 3 دی ماه 1398 در دوشنبه پایتخت کشور تاجیکستان برپا می‌شود. محمد تقی صابری با بیان اینکه کشور تاجیکستان چند ویژگی متمایز دارد که همکاری ایران با آن کشور را ضروری می کند گفت: از جمله این ویژگی‌ها می توان به هم فرهنگ، هم دین، هم زبان و هم نژاد بودن تاجیکستان با ایران اشاره کرد که باید از این ظرفیت‌ها در جهت رشد و توسعه کشور بهره گرفت.... 

سفیر ایران در تاجیکستان گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه همکاری با همسایگان و کشورهای منطقه از جمله کشور تاجیکستان است و طی ۶ ماه اخیر چند تحول مثبت در روابط دو کشور ایجاد شده که حاکی از تمایل مقامات دو کشور برای بهبود مناسبات سیاسی و اقتصادی است.

صابری افزود: هرچند این نمایشگاه با محوریت خراسان رضوی برگزار می شود اما باید در تراز جمهوری اسلامی ایران باشد و باید از تمام ظرفیت‌های کالایی کشور در این نمایشگاه بهره گرفت و همه کالاهای ایرانی را در آن به نمایش گذاشت.

وی گفت: خرداد ماه امسال وزیر امور خارجه تاجیکستان به تهران و همچنین رئیس جمهوری ایران به تاجیکستان سفر کرد و این رفت و آمدها نشان دهنده توسعه روابط دو کشور است و کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان هم در آبان ماه امسال برگزار می شود.

از جمله مهمترین کالاهای صادراتی ایران به تاجیکستان شیرینی، رنگ، انواع پسته، سیمان، اکسید آلومینیوم، دارو، تخم پرندگان، بیسکویت و همچنین خدمات فنی و مهندسی است.

چهارمین هدف صادراتی استان خراسان رضوی بعد از افغانستان، ترکمنستان و عراق، کشور تاجیکستان است.

خبرگزاری صداوسیما مرکز خراسان رضوی

تصویر مرتبط


خبر تکمیلی: 

«دوشنبه» میزبان نمایشگاه تخصصی کالاهای ایرانی

به میزبانی تاجیکستان در شهر دوشنبه روز های 21 تا 24 دسامبر سال جاری میلادی نمایشگاه تخصصی کالاهای ایرانی برگزار می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، با حمایت دولت و اتاق صنایع و بازرگانی تاجیکستان روزهای 21 تا 24 دسامبر سال جاری میلادی در محل «کاخ باربد» شهر «دوشنبه»، نمایشگاه تخصصی محصولات ایرانی، برگزار می‌شود.

در این نمایشگاه شرکت‌ها و فعالان اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در بخش‌های تولیدی، صنایع غذایی، بهداشت و درمان، ماشین آلات کشاورزی، مصالح ساختمانی، خدمات فنی و مهندسی، فرش و لوازم منزل و گردشگری حضور خواهند داشت.

علاوه بر این تجار، سرمایه گذاران و شرکت‌های ایرانی و تاجیک در چارچوب این نمایشگاه فرصت خوبی برای بررسی همکاری‌های تجاری و سرمایه گذاری مشترک خواهند داشت.

آخرین نمایشگاه محصولات ایرانی در پایتخت تاجیکستان در ماه مه سال 2017 میلادی با شرکت بیش از 20 شرکت جمهوری اسلامی ایران، برگزار شده بود.