align=bottom
نخستین سمپوزیوم بین‌المللی «نوروبیوم» ۲۳ تا ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸ در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می‌شود. جواد صفایی عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد درباره فعالیت‌های این مرکز علمی در حوزه علوم شناختی گفت: «نوروبیوم ایران» نام مجموعه‌ای از آزمایشگاه‌های پژوهشی فعال در حوزه علوم اعصاب شناختی است که در قالب یک «گروه پیشران» با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی... 
... معاونت علمی و فناوری و همچنین معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری فعالیت خود را از ابتدای سال ۱۳۹۸ آغاز کرده است.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: آزمایشگاه‌های گروه پیشران «نوروبیوم ایران» (۳ واحد پژوهشی در دانشگاه فردوسی مشهد، یک واحد در دانشگاه صنعتی خواجه نصیر و یک واحد در دانشگاه تبریز) در ارتباطی تنگاتنگ با آزمایشگاه دانشگاه UPJV فرانسه و با همکاری پروفسورفابریس والیوسدر جستجوی نشانگر‌های زیستی هستند که بتوان بر مبنای آن روند تکامل مغز و شبکه‌های مربوط به شکل‌گیری زبان و گویش را بررسی کرد.

وی همچنین گفت: این مطالعه ازگروه سنی کودکان زودرس (با همکاری بیمارستان قائم دانشگاه علوم پزشکی مشهد و بیمارستان CHU Amiens فرانسه) آغاز شده و تا سن نوجوانی ادامه دارد.
 
صفایی با بیان اینکه یافتن این نشانگر‌ها در پیش بینی بیماری‌های مربوط به تکامل سیستم عصبی و بویژه بیماری بیش فعالی همراه با نقصان توجه کمک می‌کند، گفت: تشخیص زود هنگام این گروه از بیماری‌ها و اخذ استراتژی‌های مناسب در سنین اولیه رشد، نقش مهمی در ارتقای کیفیت زندگی بیماران مبتلا و نهایتا با توجه به شیوع آن، اقشار مختلف جامعه دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد یادآور شد: نخستین سمپوزیوم بین المللی «نوروبیوم» در هفته آخر آذرماه (۲۳ الی ۲۶ آذر ماه ۱۳۹۸) به میزبانی دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد و با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی معاونت علمی برگزار می‌شود.

به گفته وی، در این گردهمایی علمی بین المللی، تلاش خواهد شد تا ضمن معرفی پژوهش‌های جدید در حوزه علوم اعصاب شناختی، آخرین دستاورد‌های علمی گروه «نوروبیوم ایران» به سمع و نظر اساتید و دانشجویان علاقه‌مند به حوزه علوم اعصاب شناختی برسد.

صفایی در ادامه گفت: در این سمپوزیوم محققان گروه پژوهشی «نوروبیوم ایران» به بحث در حوزه تکامل سیستم عصبی می‌پردازند؛ روش‌ها و ابزار‌های مختلف مطالعه تکامل سیستم عصبی مرکزی معرفی می‌شوند و همچنین تازه‌ها و نوآوری‌ها در این حوزه جهت آشنایی محققان و علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد: در این سمپوزیوم اساتید این تیم پژوهشی به ارائه آخرین دستاورد‌های خود در حوزه مشخصه‌سازی فعالیت‌های درون زا در مراحل تکامل جنینی، تکامل شبکه‌های موثر در پاسخ به محرک‌های صوتی خارجی، رابطه ساختار و عملکرد مغز در مراحل تکامل و همچنین ابزار‌های توسعه داده شده جهت ارزیابی این عملکرد می‌پردازند و به علاوه نحوه تغییر ساز و کار شبکه‌های مغز در صورت بروز بیماری بیش فعالی نیز بررسی خواهد شد.

 خبرگزاری دانشجو به نقل از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


نخستین سمپوزیوم بین المللی «نوروبیوم» هفته آخر آذرماه برگزار می‌شود