align=bottom
مسابقات بین‌المللی برنامه‌نویسی در مشهد ۳۰ آبان‌ماه امسال برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری تسنیم از مشهد، علی حائریان ظهر امروز در نشست خبری پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی اکسپت در ساختمان شماره یک دانشگاه سجاد اظهار داشت: دانشگاه صنعتی سجاد با 25 سال سابقه تأسیس استقبال کنندگان زیادی دارد و در حال حاضر در تمام مقاطع تحصیلی از کاردانی تا دکتری فعال است. رئیس دانشگاه سجاد ادامه داد: تمام مؤسسات غیرانتفاعی از کنکور سراسری دانشجو می‌پذیرند، برخی از دانشگاه‌ها توسط برگزاری مسابقات و رتبه‌ها نیز دانشجو می‌پذیرد، در سراسر کشور 358 دانشگاه فعال هستند که 28 دانشگاه از آنها معتبر هستند، ...

سه دانشگاه امام رضا، خیام و سجاد از دانشگاه‌های برتر مشهد هستند، دانشگاه صنعتی سجاد دارای رشته‌های مهندسی ، مهندسی مکانیک، عمران، صنایع، کامپیوتر و نظایر آنها است.

ابراهیم رضایی؛ معاون دانشگاه صنعتی سجاد نیز در این جلسه اظهار داشت: پنجمین دوره مسابقات اکسپت مطابق با استانداردهای بین‌المللی برگزار می‌شود، این مسابقات دروازه‌ای برای ورود به مسابقات جهانی است، یکی از امور دانشگاه سجاد، برگزار همایش‌ها و مسابقات است، مسابقات اکسپت با همکاری تمامی واحدهای دانشگاه انجام شده است.

وی گفت: 41 تیم از دانشگاه‌های معتبر سطح کشور در این مسابقات شرکت کردند، از لحاظ ساختاری این مسابقات دارای ابعاد مختلف آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و دانشجویی است، در بخش دانشجویی برای افزایش انگیزه دانشجویان در تلاش هستیم، شادابی، نشاط و هیجان دانشجویان در مسابقات از دیگر پیامدهای آن است، همچنین دانشجویان کارهای گروهی را توسط این مسابقات می‌آموزند.

رضایی خاطرنشان کرد: یکی از اهداف اصلی ما ارتقاء دانش دانشجویان است، این امر با برگزاری مسابقات و همکاری دانشجویان با یکدیگر محقق می‌شود، در ارتباط با بعد پژوهشی نیز می‌توان نتیجه‌های مطلوبی گرفت، از لحاظ ساختاری مسابقات به 4 بخش مختلف تقسیم می‌شود که از آنها می‌توان به کمیته اشاره کرد.

وی تصریح کرد: ارتباط با صنعت نیز از دیگر ساختارهای مسابقات است، باید ارتباط خوبی میان دانشجویان و اساتید اجاد شود، روابط عمومی نیز توسط رجایی مورد توجه قرار گرفته و در این بخش به تبادل اطلاعات می‌پردازیم، از حدود سه ماه گذشته اقدامات در برگزاری مسابقات انجام شده و در فضای مجازی به سایرین اطلاع رسانی شد.

معاون دانشگاه صنعتی سجاد بیان کرد: از دو هفته گذشته امور اجرایی آن انجام شده و پنجشنبه، 30 آبان‌ماه امسال این مسابقات در سالن آمفی‌تئاتر دانشگاه صنعتی سجاد برگزار می‌شود.

جواد حمیدزاده؛ سرپرست مسابقات اکسپت نیز در این نشست اظهار داشت: مسابقات  ACMیکی از مسابقات معتبر کشور است، این مسابقات از 4 سال گذشته در دانشگاه صنعتی سجاد برگزار شده و امسال در پنجمین سال برگزاری این مسابقات قرار داریم، امسال نیز میزبان 41 تیم دانشجویی از 16 دانشگاه کشور سراسر کشور هستیم.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌های مختلفی در سراسر کشور فعال هستند که از آنها می‌توان به دانشگاه صنعتی شریف با شرکت سه تیم از این منطقه آموزشی اشاره کرد، دانشگاه فردوسی با حضور پنج تیم نیز در این مسابقات شرکت می‌کنند، همچنین دانشگاه‌های خواجه نصیر، باهنر کرمان، سمنان، بیرجند، صنعتی قوچان، بجنورد، پیام نور، خیام و آزاد مشهد نیز حضور دارند

حمیدزاده عنوان کرد: دانشگاه سجاد به همراه پنج تیم مختلف نیز در این مسابقات شرکت دارد، 11 دانشگاه دولتی و پنج دانشگاه غیر انتفاعی با یکدیگر در این مسابقات رقابت می‌کنند، سال گذشته 36 تیم از 16 دانشگاه در مسابقات شرکت داشتند، دانشگاه صنعتی سجاد هر سال در مسابقات میان سایر دانشگاه‌های غیر انتفاعی کشور رتبه نخست را کسب می‌کند.

وی ادامه داد: همچنین این دانشگاه میان سایر دانشگاه‌های دولتی کشور نیز رتبه 10 تا 12 را کسب می‌کند، کمیته علمی دانشگاه صنعتی سجاد از سه ماه گذشته توسط فارق‌التحصیلان خوب و ممتازی که در دوران دانشجویی خود فعال بودند تشکیل شده است، مسابقات در مدت زمان پنج ساعت برگزار می‌شود و شرکت کنندگان باید به 12 سوال پاسخ دهند.

سرپرست مسابقات اکسپت بیان کرد: جوایز نفیسی برای برندگان در نظر گرفته شده است، به تیم نخست 25 میلیون ریال اهدا می‌شود، همچنین تیم دوم 13 میلیون ریال دریافت می‌کند، 7 میلیون ریال نیز برای تیم چهارم و چهار میلیون ریال نیز برای تیم پنجم در نظر گرفته شده است، تیم پنجم سه میلیون ریال دریافت می‌کند، تیم دانشگاه سجاد برای دانشجویان خود نیز 12 جایزه در نظر گرفته است.

سمیه اسلامی نیز در این نشست اظهار داشت: این مسابقات از 9 صبح تا 2 بعداز ظهر در مدت زمان پنج ساعت برگزار می‌شود، تیم‌ها پس از پاسخ به سوالات در انتظار نتیجه مسابقات می‌مانند، از ساعت یک تا دو ظهر نتایج بررسی شده و اختتامیه تا تشخیص تیم‌های نخست تا سوم ادامه دارد.

دبیر اجرایی مسابقات ادامه داد: پس از ساعت سه نشست خبری در ارتباط با اختتامیه مسابقات برگزار می‌شود، ساعت 4:30 برای اختتامیه آماده می‌شویم و مسابقات به پایان می‌رسد، 50 نفر در تیم علمی و اجرایی مشغول طراحی سوالات هستند، رقابت‌های مذکور به عنوان آمادگی مسابقات انتخابی منطقه غرب آسیا در سایت دانشگاه شریف نیز برگزار می‌شود.

مسابقات بین‌المللی برنامه‌نویسی در مشهد آبان‌ماه برگزار می‌شود