align=bottom
کنگره بین المللی پزشکان قلب ایران و اروپا از تاریخ 14 تا 17 آذر ماه جاری با حضور متخصصان و پزشکان متخصص مدعو از داخل و خارج از کشور به همت «بنیاد سلامت آستان قدس رضوی» در بیمارستان فوق تخصصی رضوی در مشهد برگزار می شود. یادآور می گردد در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که ....
... یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. 

گفتنی است در جهت ارتقاء سطح دانش پزشکی بیمارستان رضوی تا پایان سال 2015 بیش از 153 کنگره، همایش بین المللی، ملی و نیز کارگاه آموزشی برگزار نموده که یکی از شاخص ترین آنها کنگره بین المللی جراحی قلب است که از سال 2008 به صورت سالانه در حال برگزاری است. کنگره بین المللی سالیانه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی، کنگره بین المللی تصادفات جاده‌ای، كنگره بین المللی اپی لپسی، کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش، سمپوزیوم بین المللی نروسرجری، كنگره بین المللی استروك، كنگره بین المللی نروترما، کنگره بین المللی پروکتولوژی، کنگره بین المللی اضطراب، کنگره بین المللی اکوکاردیوگرافی، كنگره بین المللی ارتباطات حرفه ای در مراكز بیمارستانی از جمله کنگره های دیگر برگزار شده در بیمارستان است.

وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.

خبر دیگری در همین زمینه حاکی است:

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: برگزاری کنگره بین‌المللی پزشکان قلب ایران و اروپا در بیمارستان فوق تخصصی رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان آستان قدس رضوی است. دکتر فردین میربلوک با تأکید بر حضور استادان مطرح بزرگترین مراکز اروپایی در کنگره‌های بین‌المللی CSI و CTO بیمارستان رضوی بیان کرد: برگزاری چنین کنگره‌ بین‌المللی توسط بنیاد سلامت آستان قدس رضوی، نشان‌دهنده موفقیت مدیریت کلان این مجموعه در ارائه خدمات بهداشتی است و می‌تواند الگویی بی‌بدیل در کشور شود.
وی به محدودیت‌های موجود برای برپایی چنین رویدادهای علمی بزرگی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشمندان و متخصصان حاضر در این کنگره به ارائه آخرین دستاوردهای خود چه در زمینه پیشگیری و چه درمان بیماری‌های قلبی می‌پردازند، از این رو می‌توان آن را یک کنگره جامع دانست.
میربلوک ادامه داد: بی‌شک برگزاری کنگره‌ای در وسعت کنگره قلب بیمارستان رضوی نیاز به برنامه‌ریزی‌های بسیار دقیق و مفصلی دارد که تیم این بیمارستان به خوبی از عهده آن برآمده است.
وی ضمن تقدیر از مسئولان بنیاد سلامت آستان قدس رضوی بیان کرد: باید با معرفی خادمان سلامت رضوی و انعکاس بازخورد مثبت برگزاری این کنگره، سایر نهادهای موازی که مسئولیت بهداشت و درمان کشور را بر عهده دارند را تشویق کرد تا در این زمینه سرمایه‌گذاری لازم را کنند.

بیماری‌های قلبی؛ مهم‌ترین عامل مرگ و میر
این مدرس دانشگاه از ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی به‌عنوان نخستین عامل مرگ و میر در کشور نام برد و گفت: حتی میزان مرگ و میر آن از حوادث جاده‌ای هم بیشتر است.
وی با بیان اینکه با تغییر شیوه زندگی مردم و عدم تحرک آنان در دهه‌های اخیر، عوامل خطرآفرین شیوع بیماری‌های قلبی افزایش یافته است، افزود: شیوع فشار خون، دیابت، چاقی و مصرف سیگار، در مجموع موجب افزایش بروز بیماری‌های قلبی- عروقی در جامعه به‌ویژه در سنین پایین‌تر شده است.
میربلوک ادامه داد: مردم برای مقابله با گسترش روزافزون بیماری‌های قلبی- عروقی باید شیوه زندگی خود را تغییر دهند. در این مسیر ورزش با چاقی مقابله کرده، ابتلا به فشار خون را به تعویق می‌اندازد یا در درمان آن کمک می‌کند. همچنین ابتلا به دیابت را به تأخیر می‌اندازد.
وی با اشاره به اینکه امروزه ثابت شده ورزش حتی بیشتر از مصرف دارو در درمان دیابت مؤثر است، ابراز کرد: بالابردن سطح آگاهی والدین ارائه آموزش‌های جدی و جلوگیری از مصرف دخانیات در مجامع عمومی، نقش مهمی در کاهش مصرف دخانیات به‌عنوان یک عامل مستعدکننده در شیوع بیماری‌های قلبی- عروقی دارد.
این متخصص قلب و عروق و فلوشیپ آنژیوپلاستی با بیان اینکه قرار دادن مالیات‌های مضاعف بر سیگار در کاهش مصرف آن اثرگذار است، افزود: با وجود سیاست‌های قابل توجه مسئولان در این خصوص، امروزه شاهد شیوع مصرف دخانیات در سنین نوجوانی هستیم و حتی امروزه تفاوت جنسیت مصرف‌کنندگان سیگار نیز کم‌رنگ‌تر شده است.
وی از افزایش چربی خون اشباع شده به‌عنوان یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی نام برد و گفت: روش‌های غیردارویی مانند داشتن رژیم‌ غذایی که شامل مصرف بیشتر سبزیجات، میوه و غذاهای دریایی می‌شود، می‌تواند شیوع این بیماری‌ها را کاهش دهد، از این رو مردم باید به مصرف آنها تشویق شوند. همچنین باید به مردم آموزش داد تا از مصرف چربی‌های دارای اسیدچرب ترانس پرهیز کنند.

نقش 150 دقیقه ورزش در هفته
میربلوک بیان کرد: سازمان بهداشت جهانی (WHO) به مردم توصیه کرده است تا 150 دقیقه در هفته ورزش کنند. همچنین افراد در طول هر دو سه ساعت کار روزانه باید 10 تا 15 دقیقه پیاده‌روی داشته باشند و از زندگی بی‌تحرک امروزه دوری کنند.
وی چاقی شکمی را یکی دیگر از عوامل مستعدکنننده بروز بیماری‌های قلبی- عروقی دانست و اضافه کرد: افزایش قطر شکم می‌تواند موجب تغییرات چربی‌ها، مقاومت به انسولین، ابتلا به دیابت و در نهایت این بیماری‌ها شود.
این دانشیار دانشگاه علوم پزشکی گیلان ادامه داد: همچنین به توصیه سازمان بهداشت جهانی، مردم حتی افرادی که فشار خون نرمال دارند، باید مصرف نمک خود را تا دو گرم در روز کاهش دهند. رژیم غذایی کم نمک از ابتلای افراد به فشار خون جلوگیری کرده و پاسخ درمانی به درمان‌های کاهش فشار خون را نیز تشدید می‌کند.
وی به نقش ژنتیک در بروز بیماری فشار خون اشاره کرد و گفت: بیماران فشار خونی و افرادی که والدین فشار خونی دارند باید از مصرف نمک زیاد، غذاهای آماده و فوری(fast food)، غذاهای دارای مواد نگهدارنده یا افزودنی به شدت خودداری کنند.
میربلوک، بیماری عروق را یک بیماری خاموش دانست که از دهه اول زندگی آغاز می‌شود، افزود: ابتدا رگه‌های زرد رنگی بر روی رگ‌های قلب ایجاد می‌شود و با پیشرفت بیماری، این رگه‌ها تبدیل به پلاک شده و رگ‌ها را تنگ می‌کند و بیماری خودش را در دهه چهارم، پنجم و ششم زندگی به‌صورت بروز بالینی نشان می‌دهد.
وی به نقش آموزش برای جلوگیری از مصرف دخانیات توسط نوجوانان اشاره کرد و افزود: برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی- عروقی باید از سنین کودکی شروع کرد و دقت خاصی به نوع تغذیه دانش‌آموزان و میزان ورزش آنان داشت.

آستان نیوز