align=bottom
مراسم نوروزگاه مشترک بین ایران و ترکمنستان در مرز ترکمنستان با حضور مقامات دو کشور در مرز ترکمنستان آغاز شد. آنا گلدی قراجایف، وزیر فرهنگ ترکمنستان و علی اصغر مونسان، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران در این مراسم حضور داشتند و از نمایشگاه غرفه های مشترک صنایع دستی دو کشور دیدن کردند. علی اصغر مونسان در این مراسم ...
... ضمن تبریک عید نوروز به همه پاسداران این آیین بزرگ گفت: نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی ست که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمت گوی ظلمات و دروغ و جنگ. 

وی ادامه داد: در طول تاریخ مرزها جابجا می شود، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازه‌ای می گیرند، اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی، مبشر صلح و دوستی است. نوروز پیام آور مودت و نوع دوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است. 

مونسان خاطر نشان کرد: سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرد و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شد،که تا امروز بیش از 300 میلیون نفر با ملیت های گوناگون و در قالب حدود 30 کشور، نوروز، این جشن نوزایی طبیعت را جشن می گیرند. نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان است نگرشی است مبتنی بر تکریم زمین و طبیعت. 

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: برگزیدن نخستین روز از اعتدال بهاری به عنوان آغاز سال نو بر پایه ای از سنت های دیرینه شبانی و کشاورزی استوار و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند و آن را که نشانه ای بارز از قدرت پروردگار است، می ستاید. 

مونسان با بیان اینکه نوروز تصویری از پیکره عظیم جامعه جهانی را ترسیم می کند که در اوج بالندگی و تعاون، انسان ها را به مدارا و خویشتن‌داری فرا می‌خواند، گفت: جان نجیب و روح بزرگوار نوروز، جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس بدارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور تصریح کرد: ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده ایم تا بگوییم مرز مشترک ما فرهنگ ماست. این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست. این مرز مشترک، فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلب‌های ما را به هم و جان‌های ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی، از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی، به هم پیوند می‌زند.

بر اساس اعلام مسئولان سازمان میراث فرهنگی با توجه به بین‌المللی بودن این رویداد و از قبل برنامه‌ریزی شدن آن امکان لغو این مراسم با توجه به حوادث اخیر کشور که منجر به عزادار شدن جمعی از هموطنانمان شده وجود نداشته است.

ایسناخبر دیگر در همین زمینه از ایرنا حاکی است:

معاون رئیس جمهوری: روابط ایران و ترکمنستان رو به گسترش است

مشهد - ایرنا - معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: سطح پیوندهای دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان از طریق بسط روابط و تبادلات فرهنگی در حال گسترش است.

به گزارش ایرنا، علی اصغر مونسان روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در حاشیه آیین نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی افزود: برگزاری مناسبت های فرهنگی مشترک نقش مهمی در هم افزایی و شناخت دوجانبه و نیز افزایش سطح روابط و تحکیم دوستی دارد. 

وی فرهنگ را گشاینده مسیر و جلودار گسترش روابط دو کشور تاریخی ایران و ترکمنستان با اشتراکات فرهنگی غنی توصیف و بیان کرد: خرسندیم که با همکاری عشق آباد اکنون شاهد برپایی نخستین نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان در مرز باجگیران هستیم. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین گفت: 300 میلیون نفر از ملل مختلف در این بخش از جهان آیین نوروز را پاس داشته و به آن اعتقاد دارند. 

* روابط فرهنگی را نردبانی برای پیشرفت 

وزیر فرهنگ ترکمنستان نیز نوروز را عید همه مسلمانان ذکر و بیان کرد: گسترش روابط مشترک فرهنگی مانند جشن نوروزگاه نقش مهمی در ارتقا سطح روابط بین دو کشور دوست و همسایه ایران و ترکمنستان دارد. 

«آتا گلدی شاه مرادوف» روابط فرهنگی را نردبانی برای پیشرفت توصیف و بیان کرد: این در حالی است که تبادلات فرهنگی بین دو کشور ایران و ترکمنستان مختص امروز نیست و از دیرباز وجود داشته، هم اینک و در آینده نیز ادامه دارد. 

نخستین نوروزگاه فرهنگی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان با حضور معاونان روسای جمهوری دو کشور امروز 15 فروردین ماه در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی برگزار ‌شد 


خبر دیگری از ایرنا در همین زمینه حاکی است:

نوروزگاه مشترک ایران و ترکمنستان برگزار شد

مشهد- ایرنا- نخستین نوروزگاه فرهنگی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکمنستان با حضور معاونان رییس جمهوری دو کشور امروز ۱۵ فروردین ماه در محل گذرگاه مرزی باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی برگزار ‌شد.

علاوه بر علیرضا رزم‌ حسینی استاندار خراسان رضوی، مسئولان فرهنگی عالیرتبه ایران و جمهوری ترکمنستان و نیز هنرمندان دو کشور در این مراسم حضور دارند. 

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه در این مراسم گفت: نوروزگاه مشترک بین ایران و ترکمنستان پیام آور صلح و دوستی است و ما امروز در مرز مشترکمان گرد هم آمده ایم تا بگوییم مرز مشترک فرهنگ ما است.

علی اصغر مونسان افزود: این مرز مشترک چیزی بر روی خاک نیست بلکه فرهنگ، تمدن و خلقیاتی هزاران ساله است که قلبهای ما را به هم و جانهای ما را در هر جای این جغرافیای فرهنگی از ایران تا هند و از ترکمنستان تا آلبانی پیوند می زند. 

وی ادامه داد: در طول تاریخ مرزها جا به جا می شوند، تقسیمات جغرافیایی و سیاسی شکل تازه ای می گیرند اما فرهنگ ملل همواره رها از هجوم نسیان و تقید به مرزهای سیاسی، در این آزادی و رهایی مبشر صلح و دوستی است. 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از سوی جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت ترکمنستان و 'قربانقلی بردی محمدوف' رئیس جمهور آن کشور برای برپایی مراسم مشترک نوروزگاه قدردانی و بیان کرد: نوروز پیام آور مودت و نوعدوستی، امید به آینده بهتر و تلاش برای شکوفایی است. 

وی گفت: نوروز تصویری از پیکرهای عظیم جامعه جهانی را ترسیم می کند که در اوج بالندگی و تعاون انسانها را به مدارا و خویشتنداری فرا می خواند. نوروز جشنی فرامرزی است، میراث هزاران ساله مردمانی است که به رستاخیز انسان و طبیعت ایمان داشتند، ستایشگر نور و راستی و صلح بودند و مذمتگوی ظلمات و دروغ و جنگ.

مونسان افزود: سازمان یونسکو نوروز را در فهرست میراث جهانی ثبت کرده و 21 مارس نیز در تقویم سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز نامگذاری شده است. امروز افزون بر 300 میلیون نفر با ملیتهای گوناگون در قالب 30 کشور، نوروز این جشن نوزایی طبیعت را جشن می گیرند. جان نجیب و روح بزرگوار نوروز جهانیان را برآن داشته که نخستین روز فروردین در تقویم جلالی را پاس دارند تا پیام انسانی نوروز به سراسر جهان مخابره شود. 

وی ادامه داد: نوروز علاوه بر آنکه بشارت دهنده صلح و دوستی میان اقوام و ادیان و خویشاوندان می باشد نگرشی است مبتنی برتکریم زمین و طبیعت و جشنی است که برکت زمین را یادآوری می کند. 

معاون رئیس جمهوری از اهتمام ویژه دولتهای ایران و ترکمنستان در بسط و توسعه روابط دوجانبه و تبادل هیاتهای فرهنگی دو کشور تقدیر و اظهار امیدواری کرد: با گسترش فرهنگ همجواری و توسعه گردشگری میان کشورهای برخوردار از فرهنگ و جشن نوروز، هرچه بیشتر به شناخت و معرفتی دست یابیم که نیاکان ما پایه گذار آن بودند.

شهر باجگیران از توابع شهرستان قوچان در شمال شرق خراسان رضوی، نقطهٔ صفر مرزی بین ایران و ترکمنستان است. باجگیران در ۷۸ کیلومتری شمال شهر قوچان واقع است. قوچان در فاصله 125 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد.