align=bottom
هجدهمین دوره نمایشگاه گل، گیاه و تجهیزات باغبانی مشهد از پنجشنبه ۲۳ خرداد ماه در محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد آغاز خواهد شد. احمدیزدان پناه مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی با اشاره به استقبال بی نظیر شهروندان از نمایشگاه گل و گیاه و تجهیزات باغبانی در سال‌های گذشته، گفت: با توجه به همزمانی نمایشگاه امسال با ماه مبارک رمضان، تلاش کردیم برای رفاه حال شرکت کنندگان، بازدیدکنندگان و شهروندان مشهدی برگزاری آن به بعد از این ایام موکول شود....

وی ادامه داد: با توجه به حضور تولیدکنندگان گل و گیاه از نقاط مختلف کشور و همچنین شرکت‌های خارجی شامل کشورهای آلمان، هلند، ترکیه و بخش جذاب تولیدکنندگان گل‌های شاخه بریده، پیش بینی می‌شود استقبال از نمایشگاه امسال پر شورتر از سال‌های پیش باشد.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: نمایشگاه سال ۹۸ بزرگترین نمایشگاه گل و گیاه در کشور از نظر وسعت و تعداد شرکت کننده خواهد بود، چرا که قرار است شرکت‌های داخلی و خارجی تولید خود را در حدود ۳۰ هزار مترمربع فضای نمایشگاهی عرضه کنند.

یزدان پناه افزود: در نمایشگاه امسال بیش از ۷۰۰ غرفه به ارائه محصولات و تولیدات خود در زمینه گل، انواع گیاهان تزئینی و گلخانه‌ای مورد استفاده در فضاهای شهری و آپارتمانی و همچنین آخرین لوازم و تجهیزات صنعت گل و گیاه و تجهیزات پارکی خواهند پرداخت.

وی تصریح کرد: همزمان با برگزاری نمایشگاه گل و گیاه مشهد، پنجمین نمایشگاه تجهیزات پارکی نیز در فضای حدود ۲هزار متری سالن عطار نمایشگاه بین المللی این شهر دایر خواهد بود.

مدیرعامل سازمان همیاری شهرداری‌های خراسان رضوی گفت: هجدهمین نمایشگاه گل و گیاه و باغبانی مشهد و پنجمین نمایشگاه تجهیزات پارکی مشهد به مدت ۵ روز تا ۲۷ خرداد ماه از ساعت ۱۶ الی ۲۳ پذیرای بازدیدکنندگان خواهد بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

یادداشت فرهیخت:

امسال، شاهد برپایی چندمین دوره از برپایی نمایشگاه بین المللی گل و گیاه مشهد هستیم که کشور گل و گیاه، ایرانی ترین همسایه یعنی پاکستان و دیگر کشورهای همسایه ی شرقی کشور از جمله افغانستان، ترکمنستان، هندوستان و... در این سری نمایشگاه ها غائب هستند؟! به راستی چرا؟ مگر نه این که اولویت اول و  راهبردی سیاست های شمال شرقی ترین استان مرزی و استراتژیک کشور در همه ی زمینه ها از جمله مباحث دیپلماسی شهری می بایست تعامل همه جانبه با همسایگان شرقی بویژه کشورهای اسلامی باشد؟!

هرچند از حضور نمایندگانی از کشورهایی چون ترکیه استقبال می کنیم، اما ترکیه همسایه ی غربی کشورماست و پاکستان، همسایه ی شرقی و اصطلاحاً بغل گوشمان؟! چطور می شود که مدیران نمایشگاهی ما، کشور بزرگ پاکستان را که مهد سرسبزی و طراوت و گل و گیاه هست با آن همه ظرفیت های عظیم و پتانسیل های ارزشمند اما مغفول و خاموش در حوزه های شهری بویژه در بحث فضای سبز را فراموش می کنند و به سراغ کشورهایی همچون آلمان و هلند می روند که استان ما یعنی خراسان رضوی، دارای کمترین اشتراکات و تبادلات اقتصادی و مراودات بازرگانی و از همه مهمتر در صنعت گل و گیاه، بسترهای ارتباطی با آنان است! 

اگر خود نگارنده این سطور به پاکستان بویژه ایالت پنجاب و شهر بزرگ لاهور - که اتفاقاً خواهر خوانده با مشهد هم هست - سفری رسمی آن هم 13 روزه در معیت شهردار وقت مشهد و هیئت همراه به این کشور نمی داشت، این گونه مطمئن نمی نگاشتم که «آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!»

همه می دانیم که ارزش افزوده ی اقتصادی حمل و نقل گل و گیاه، مانند سیمان و سایر محصولات صنعتی و حتی کشاورزی نیست و عمر گل، ضرب المثل فرهنگ و ادبیات ماست! اما نمایندگان شرکت های آلمانی و هلندی در این نمایشگاه حضور دارند که از مشهد هیچ پرواز مستقیمی به این کشورها وجود ندارد اما حتی یک نماینده از کشور پاکستان که در هفته دست کم یک پرواز از مشهد به مقصد لاهور برقرار است، نه تنها در این دوره از نمایشگاه بلکه در دوره های قبل نیز حضور ندارند!

متأسفانه آن قدر حوزه ی «شرکت های خارجی» در نمایشگاه گل و گیاه مشهد طی این چند دوره ضعیف و فقیر بوده که به خاطر دارم یکی دو سال گذشته، یکی از نمایندگان خانم شورای شهر مشهد در پاسخ به گلایه ی یکی از خبرنگاران مبنی بر علل قهر شرکت های خارجی با نمایشگاه های بین المللی مشهد گفته بود: در این نمایشگاه علاوه بر کشورهای آلمان و هلند، مردم ترکیه هم حضور دارند!!

این همه در حالی است که در راستای تعاملات پایاپای نمایشگاهی در دیپلماسی شهری، به راحتی می توان در نمایشگاه بین المللی مشهد به طرف های پاکستانی، افغانستانی ، ترکمنستانی، تاجیکستانی و هندی غرفه ی رایگان داد و متقابلاً در نمایشگاه های بین المللی آنان معادل همین متراژ غرفه را به صورت رایگان از آنان دریافت کرد و امکان معرفی و تبلیغ شرکت های ایرانی فعال در صنعت گل و گیاه را در این کشورها فراهم ساخت اما این که چرا به راحتی از کنار این همه ظرفیت های سهل الوصول برای توسعه ی روابط خارجی و تعاملات بین المللی مشهد با جهان پیرامون بویژه کشورهای اسلامی همسایه می گذریم و فرصت ها را یکی پس از دیگری می سوزانیم، سئوالی است که هنوز ما پس از ده سال رصد و پایش روزانه و مستمر رویدادها و مناسبات بین المللی شهر، پاسخ درستی نیافتیم جز یک کلام: «سوء مدیریت» و ناآشنایی مسئولان امر با این حوزه و در نهایت «ناکارآمدی» سیستم های اداری و دولتی و شهری در امر تجارت خارجی و در یک کلام، فقدان «بخش خصوصی فعال و علاقه مند به توسعه ی روابط» ...

عبدالرضا زرگری
14 خرداد 1398 
 


align=bottom